Ungdomsinflytande inom kultur

Elevinflytande och delaktighet gällande kultur och konstnärliga projekt genom entreprenörskap. Ungdomsutbyte och nätverkande mellan europeiska länder.

Kulturskolan vill nå upp till Barnkonventionens mål och har därför startat ett KulturCrew. Kulturskolans KulturCrew är ett ungdomsgäng på fem ungdomar i ålder 18 - 21 år. De arbetar med delaktighet och inflytande. Dessutom finns ett elevråd som också består av fem unga i ålder 14-18 år. De arbetar med frågor som rör Kulturskolans verksamhet.
Projektet går ut på att ungdomarna får utbyta erfarenheter, tankar och metoder för att påverka kultur och konst i samhället. Ungdomarna i projektet utövar själva musik, teater och dans och har under två år framfört en större föreställning i kommunen där de själva har varit ansvariga för hela produktionen.
De har koreograferat dans, arrangerat musik, arbetat med manus, scenografi och reklam.
Genom sitt entreprenörskap vill de påverka vad och hur kommunens kulturutbud ska se ut i framtiden. De vill nu träffa andra ungdomar i Europa som arbetar på liknande sätt med konstnärliga uttryck och få inspiration till mer delaktighet och ungdomsinflytande.

This project has been viewed 32 times.
We're looking for:
1 more partners
from Erasmus+: Youth in Action Programme countries

Please login to your MySALTO account to see the contact details of this organisation

Project overview

Ungdomsinflytande inom kultur is a project by
Kulturskolan Tranås
taking place
from 2025-06 till 2026-12
This project relates to:
Youth Exchanges, Training and Networking

Short URL to this project:

http://otlas-project.salto-youth.net/17570

back to top